Днес празнуваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – един от най-светлите и вдъхновяващи празници в календара ни!
Покланяме се пред делото на светите братя Кирил и Методий – духовни будители и създатели на българската азбука, благодарение на която днес четем, пишем, утвърждаваме себе си и културата си.
Интересни факти за 24. май и делото на Кирил и Методий:
🔴 През 855 г. Кирил и Методий създават глаголицата – първата славянска азбука.
🔴 Формата на буквите е уникална – вдъхновени са от гръцкото писмо, но също така с черти от арменската, грузинската и дори коптската азбука.
🔴 Името „глаголица“ идва от „глагол“ и означава „дума“ на старобългарски. Така самото име на азбуката символизира силата на словото.
🔴 24. май официално става празник на образованието и културата през 1922 г. и е единственият празник, отбелязван без прекъсване още преди Освобождението. Честван е за първи път през 1851 г. в Пловдив от Найден Геров.
🔴 България е единствената страна, в която писмеността се чества като официален национален празник – ден на знанието, учителите и духовното просвещение.
🔴 Денят е и символ на българската културна независимост – честването му по време на османското владичество е акт на съпротива.
🔴 Азбуката, създадена от светите братя, е основа за кирилицата – днес използвана от над 250 милиона души по света.
🔴 Девизът на празника – „Върви, народе възродени“ – звучи в училища и читалища, като химн на духовното израстване.
Днес си спомняме, че словото е сила, а знанието – светлина. Честит празник на всички, които учат, пишат, четат и пазят езика ни жив!
Честит 24. май!
Коментари
Публикуване на коментар