Децата попиват всичко, което виждат и чуват от вас, дори и най-дребните детайли, на които самите вие не обръщате внимание. Истината е, че възрастните възпитават не само чрез думи и уроци, а предимно чрез примера, който дават, дори несъзнателно. Начинът, по който реагирате на предизвикателства, как общувате с другите, как се отнасяте към себе си и света около вас – всичко това оформя мирогледа и ценностите на детето.
Ето 10 ежедневни действия, на които децата обръщат повече внимание, отколкото осъзнавате, и които оказват дълбоко влияние върху тяхното поведение и развитие.
1. Как говорите за себе си.
Бъдете сигурни, че детето ще усвои начина, по който се отнасяте и говорите за себе си. Ако постоянно се критикувате и осъждате, детето ще усвои този негативен вътрешен диалог. Но ако се отнасяте с уважение към себе си и говорите за грешките като възможности за учене, то самото ще развие по-здравословно самочувствие.
2. Колко често гледате телефона си.
Дори и да не го коментират, децата забелязват дали вниманието ви е насочено към тях или към екрана. Ако често проверявате телефона си, докато те говорят, това им показва, че устройството е по-важно от тях. Това не само ги обижда, но и създава предпоставка да възприемат този модел на поведение и да го копират в бъдеще.
3. Как реагирате, когато някой ви прекъсне.
Ако се ядосвате или рязко срязвате детето, то ще разбере, че прекъсването води до конфликт. Ако обаче спокойно обясните, че искате да завършите мисълта си и след това ще го изслушате, то ще се научи да общува с уважение.
4. Как показвате обич и привързаност.
Децата се учат как да изразяват любов и грижа от родителите си. Ако често ги прегръщате, казвате им, че ги обичате и показвате обич към партньора си, те ще се научат да правят същото. Ако сте дистанцирани или студени, те най-вероятно ще изпитват трудности в изразяването на емоции в бъдеще.
5. Дали спазвате обещанията си.
Ако често казвате „Ще играем по-късно“ и не го правите, или обещавате награда, която след това забравяте, детето ще се научи, че думите нямат стойност. Ако обаче изпълнявате обещанията си (или обяснявате, ако не можете), ще му покажете ,че може да ви има доверие.
6. Дали се извинявате и признавате, когато грешите.
Ако не признавате грешките си, детето ще се научи, че е по-добре да се оправдава или да обвинява другите. Ако обаче му покажете, че всеки греши и е важно да поемаме отговорност, то ще развие честност и смирение.
7. Как използвате свободното си време.
Ако прекарвате всяка свободна минута на телефона или пред телевизора, детето ще смята, че това е нормалното развлечение. Ако четете, спортувате, творите или общувате с близки, то ще бъде по-склонно да търси разнообразни начини за прекарване на времето.
8. Как се отнасяте към домашните задължения.
Децата виждат дали вършите домакинските задължения с отегчение и мърморене, или ги приемате като естествена част от живота. Ако ги изпълнявате с позитивно отношение, те ще възприемат труда като ценност, а не като наказание.
9. Как реагирате на неуспехите си.
Ако се ядосвате, отказвате се или се самосъжалявате при всяка грешка, детето ще се страхува да опитва нови неща. Ако обаче се учите от грешките си и продължавате напред, то ще развие увереност и решителност.
10. Дали самите вие изпълнявате правилата, които сте създали.
Ако казвате „Не яж в хола“, но самите вие го правите, детето ще разбере, че правилата не важат за всички. Последователността между думите и действията ви е ключова за изграждането на уважение към правилата.
Процесът на възпитание е дълъг и сложен. Той не се ограничава само с уроците, които им преподавате съзнателно, а включва и примера, който им давате всеки ден. Всяко ваше действие, реакция и избор има значение за тяхното развитие и изграждане на ценности. Затова бъдете внимателни какво показвате и какво оставяте като наследство на следващото поколение. Започнете още днес да бъдете пример, който искате те да следват.
Тази публикация е вдъхновена от Motherhood and Montessori.
Коментари
Публикуване на коментар