Тези прости Лего блокчета са толкова разнообразни, че човек трудно може да си представи всички начини на игра и учене, които предоставят. С Лего може да се създават светове, в които след това да се развиват истории. А детското въображение добавя още повече варианти и естествени ситуации за учене. Всяка Лего идея, която захванем в къщи неизменно търпи развитие и подобрения от страна на малкия инженер. Това зарежда мен и ме вдъхновява, защото, признавам си, обикновено не бих могла да се сетя за нещата, които той предлага.
Идеята, която ви показваме днес дава много възможности за учене и развитие:
🟠 Пространствено мислене
🟠 Предвиждане
🟠 Концентрация
🟠 Издръжливост
🟠 Координация око-ръка
🟠 Фина моторика
Да, всички тези възможности ви дава строежа и играта с Лего лабиринт!
Когато предложих идеята на сина си, той веднага донесе кутиите с Лего и макар да имах вече изграден план за лабиринта, отстъпих и му дадох възможност сам да упражни всички умения, изброени по-горе.
Намесих се само в проектирането на оградата, в която не ми се искаше да има празно място за начало, за да не мислим за случайно изпаднали топчета.
Заедно обсъдихме избора на топче, ширината и дължината на коридорите, сложността на лабиринта, дали да има подвеждащи завои, как да използваме всички ъгли.
Използвахме зелената квадратна основа и тесните блокчета, за да не се хаби излишно пространство. В края на строежа дойде време за украси и усложнения като врати, арки, дървета и вълшебни подвижни блокчета.
След това играта започна, а с това дойдоха и още повече усложнения, както и промяна на правилата. Детето сметна, че методът с накланяне на лабиринта му е доста сложен, измисли и друг начин на придвижване на топчето – чрез дървени клечки или с пръст. Аз, разбира се настоявах на накланянето, точно заради трудностите, които създава, но беше хубаво, че се откриха и допълнителни възможности.
На другия ден отново правихме лабиринт, този път по-семпъл, по-традиционен и вече смело го накланяхме, за да придвижваме топчето.
Всъщност, за да направите Лего лабиринт не ви е нужно нищо повече от въображение. Игрите биха могли да се разнообразяват като се смени топчето с меко и се духа със сламка (полезно дихателно упражнение) или пък се прави състезание, като се засича кой пръв ще отведе топчето до края. Също, части от коридорите биха могли да бъдат покрити и така да се усложни играта.
Харесва ли ви подобна идея? Имате ли и вие такива Лего фенове у дома?
Коментари
Публикуване на коментар