Обичате да празнувате на открито, нали?
Безспорно, най-хубавият детски рожден ден, организиран от грижовни родители е сред природата – с много волно веселие, пространство за игра и здравословни лакомства.
Но, почиствайте, моля, след себе си! Балони, найлони, фолио, пластмасови вилички... Защо трябва да останат след вас? Като спомен от най-страхотното празненство или като подарък за природата от щастливия рожденик?
Уж всички искаме да възпитаме добри, състрадателни и мислещи деца. Уж ги учим да обичат животните, да пазят цветята, да бъдат добри хора. Но реалното възпитание се случва в ежедневието, когато си тръгнем от поляната и оставим това след себе си.
Тези цветни парченца гума и пластмаса за животните са храна, която ще ги убие. А за природата са източник на микропластмаса, която ще трови почвата и водата с години. И рано или късно ще се върне обратно при нас.
Иронично, нали? Да празнуваш нов живот, но да му поставяш клопка за бъдещето.
Да, разбира се, умората след празника е голяма и просто ни се иска да съберем багажа набързо и да си тръгнем. Но грижата за природата не е нещо, което правим само когато ни е удобно. Тя е начин на мислене и избор, който трябва да правим за децата си.

Коментари
Публикуване на коментар